Acatar Zatoki to produkt leczniczy w postaci tabletek powlekanych stosowany w zwalczaniu objawów takich jak ból i niedrożność zatok, katar, ból głowy.
Substancje czynne to ibuprofen (Ibuprofenum) i chlorowodorek pseudoefedryny (Pseudoephedrini hydrochloridum)
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny.
Substancje pomocnicze: skład rdzenia: celuloza proszek (Elcema P-100), celuloza proszek (Elcema F-150), skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, guma Guar, talk, kroskarmeloza sodowa, krospowidon, krzemionka koloidalna, olej roślinny utwardzony; otoczka: hydroksypropyloceluloza, makrogol, talk, żelatyna, sacharoza, kaolin, cukier konfekcjonowany (mieszanina sacharozy i skrobi kukurydzianej), wapnia węglan, Opaglos Clear GS-2-0750 (mieszanina wosku Carnauba, wosku białego i etanolu skażonego metanolem), guma akacjowa, skrobia kukurydziana, Opalux Brown AS-16518 (mieszanina sacharozy, tytanu dwutlenku (E171), laku żółcieni pomarańczowej (E110), laku Allura red AC (E129), laku indygotyny (E132), powidonu, sodu benzoesanu (E211).
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: doustnie 1 do 2 tabletek co 4 do 6 godzin po posiłkach.
Nie przekraczać dawki 6 tabletek w ciągu doby.
Osoby w podeszłym wieku: nie jest wymagana modyfikacja dawkowania, o ile nie jest zaburzona czynność nerek lub wątroby.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Lek Acatar Zatoki udrożnia nos poprzez zmniejszenie obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa oraz zatok (pseudoefedryna). Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo (ibuprofen).
Lek Acatar Zatoki jest przeznaczony do doraźnego stosowania w celu złagodzenia objawów grypy i przeziębienia takich jak: ból i niedrożność zatok obocznych nosa, nieżyt nosa (katar), ból głowy, gorączka, bóle stawowo-mięśniowe.
Kiedy nie stosować leku Acatar Zatoki: jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u pacjentów, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej; u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy czynną lub przebytą, perforacją lub krwawieniem, również z tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ; u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca; u pacjentów przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2; w ciąży i w okresie karmienia piersią; u pacjentów ze skazą krwotoczną;u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, tachykardią, nadciśnieniem tętniczym, dławicą piersiową;u pacjentów z nadczynnością tarczycy; u pacjentów z cukrzycą; u pacjentów z jaskrą z zamkniętym kątem; u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego; u pacjentów z guzem chromochłonnym nadnerczy.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące niezbyt często (u 1 do 10 na 1000 pacjentów stosujących lek): ból głowy, niestrawność, ból brzucha, nudności, pokrzywka, świąd.
Działania niepożądane występujące rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów stosujących lek): biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość i uczucie zmęczenia; obrzęki wynikające z zaburzeń nerek i dróg moczowych.
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek): smoliste stolce, krwiste wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna; choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego i perforacja, czasem ze skutkiem śmiertelnym, szczególnie u osób w podeszłym wieku;
Działania niepożądane można ograniczyć, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów.
Nie należy przyjmować leku jednocześnie z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Przechowywać w temperaturze pokojowej.
Chronić od światła i wilgoci.
Przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Lek Acatar Zatoki może wchodzić w interakcje z: lekami o działaniu przeciwzakrzepowym (aspiryna/kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna); lekami obniżającymi ciśnienie krwi; lekami moczopędnymi; kortykosteroidami; metotreksatem; litem; zydowudyną; inhibitorami MAO, do 14 dni od zaprzestania ich przyjmowania; agonistami receptora dopaminowego, pochodne alkaloidów sporyszu; dopaminergicznymi lekami zwężającymi naczynia; linezolidem; chinidyną; trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi; lekami sympatykomimetycznymi udrożniającymi nos i zmniejszającymi apetyt, lekami typu amfetaminy.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią.
Lek ten należy do grupy leków (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jest to działanie przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii. W przypadku trudności w zajściu w ciążę, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem ibuprofenu.
Nie podawać dzieciom poniżej 12 lat.
W czasie stosowania leku należy zachować ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.